Gorzów Wielkopolski PKP

Dworzec PKP Gorzów Wielkopolski

Budynek Pkp Gorzów

Budynek PKP Gorzów Wielkopolski

Dworzec Polskich Kolei Państwowych w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się przy ulicy Dworcowej 1. Jeśli jednak pragniesz zapoznać się z zasadami jazdy, możliwymi połączeniami, sprawdzić rozkład jazdy czy zakupić bilet bez wychodzenia z domu to nic straconego. Na stronie internetowej PKP możesz szybko znaleźć odpowiednie połączenie, sprawdzić odjazd najbliższego pociągu czy kupić bilet za pośrednictwem strony internetowej  przedsiębiorstwa. Jak to zrobić? Pomoże nam w tym system e-IC, który jak się okazuje umożliwia nam  zakup biletów na przejazd pociągami międzynarodowymi, Express InterCity, Express, TLK, a także w wagonach sypialnianych i kuszetach w nocnych pociągach TLK w komunikacji krajowej. Należność pobierana jest z karty umożliwiającej elektroniczną formę płatności. Dzięki tej i innym, wspomnianym już funkcjom można swobodnie zaplanować swoją podróż PKP bez wychodzenia z domu.

Dworcowe wnętrze

Dworcowe wnętrze

Rozkład jazdy PKP

Przyjrzyjmy się teraz połączeniom Gorzowa Wielkopolskiego z najczęściej odwiedzanymi miastami przez Gorzowian. Punkt pierwszy- stolica. Z Gorzowa do Warszawy jeździ codziennie średnio 4-5 połączeń, co około 2-3 godziny, jednak w każdym z nich jest minimum jedna przesiadka. Czas dojazdu pociągiem z Gorzowa Wielkopolskiego do Warszawy zajmuje około 6 godzin. Jeśli chodzi o Szczecin, to liczba pociągów kursujących w tamtą stronę z Gorzowa jest podobna jak do Warszawy i jadąc nad morze także trzeba wykonać jedną przesiadkę. Jednak czas jazdy z Gorzowa do Szczecina jest o połowę krótszy.

Gorzów Wielkopolski PKS

Dworzec PKS

Logo PKs

Logo PKS

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, znane wszystkim jako PKS jest alternatywą dla podróży pociągiem. W Gorzowie Wielkopolskim dworzec PKS znajduje się przy ulicy Dworcowej 10. Gorzowski dworzec wyposażony jest w kasy biletowe, dużą, nowoczesną poczekalnię, dwa kioski, sklep z artykułami spożywczymi i prasą, sklep z upominkami, kolekturę Lotto i bufet. Samo przedsiębiorstwo służy profesjonalnymi świadczeniami z zakresu przewozów osobowych i towarowych, krajowych i zagranicznych, na terenie całej Europy. Przy przewozach firma wykorzystuje najwyższej jakości pojazdy marki Scania i Volvo. Firma posiada ubezpieczenie OCP przewoźnika. Lista docelowych miast PKS jest długa i znaleźć w niej możemy takie miasta jak Żary, Zieloną Górę, Zakopane, Warszawę, Świnoujście, Szczecin, Słubice, Poznań, Legnica, Karpacz, Kielce, Drezdenko i inne. Ceny biletów są zróżnicowane i zależą od dystansu. W cenniku PKS znajdziemy bilety normalne i ulgowe z pięcioma różnymi rodzajami ulg: 37%, 49%, 78%, 93% i 95% . Przykładowo za dystans do 3 km zapłacimy 4,20 zł jako bilet cały. Najdroższym biletem jest ten za dystans o długości 141-150 km, który kosztuje 36 zł.  Istnieje także przyspieszona komunikacja autobusowa, która obowiązuje na części połączeń i posiada inny cennik.

Rozkład jazdy

Jeden z pojazdów PKS

Jeden z pojazdów PKS

Rozkład jazdy wszystkich połączeń gorzowskiego PKS dostępny jest bezpośrednio na dworcu oraz na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Częstotliwość jazd poszczególnych połączeń jest różnorodna, w zależności od miejsca, począwszy od jednego kursu dziennie, do czterech, pięciu w ciągu dnia.

MZK Gorzów Wielkopolski

Linie komunikacyjne MZK Gorzów Wielkopolski

Logo MZK

Logo MZK

MZK, czyli Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim może pochwalić się ponad 110letnią tradycją w usługach przewozowych mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Gorzowianie mogą skorzystać z 51 przystanków tramwajowych i 346 autobusowych na terenie całego miasta. Codziennie z komunikacji miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim korzysta około 90 tysięcy mieszkańców Gorzowa i pięciu pobliskich gmin: Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Santoka i Lubiszyna. Motto MZK brzmi: „Sprawna, bezpieczna, przyjazna środowisku komunikacja miejska.” W 2002 roku przedsiębiorstwo wdrożyło system jakości ISO 9001:2000, przez co znacznie poprawiła się jakość usług firmy. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim jest także laureatem wielu atrakcyjnych nagród, min. Złoty Certyfikat Przedsiębiorstwa Fair Play, które są doskonałym zwieńczeniem wysokiej jakości oferowanych usług. Na co dzień z firmy wyjeżdża 55 autobusów i 17 tramwajów.

Autobus

MZK posiada linie autobusowe…

Rozkład jazdy MZK Gorzów Wielkopolski

Tramwaj

i tramwajowe.

Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim znaleźć można niespełna 40 różnorodnych linii komunikacji miejskiej oraz pięć linii autobusowych nocnych i dwa tramwaje. Dzięki tak dużej liczbie połączeń, gorzowianin może bezproblemowo dotrzeć w każdą część miasta. Jeśli chodzi o tramwaje, to linia 2 kuruje między Wieprzycami, a przystankiem Piaski od wczesnego ranka-pierwszy kurs o 4.34 do 22.32. Średnia częstotliwość kursów w dniach roboczych to 8 minut, w weekendy i święta kursy odbywają się co 10 minut. Częstotliwość kursów autobusowych nieco się różni i zależy od konkretnej linii.